1. Strona główna
  2. Baza wiedzy
  3. Wciągnięci w cudze długi – ofiary kradzieży tożsamości


Wybierz chwilówkę

Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

50 zł
2500 zł
1500 zł
+

Ile czasu potrzebujesz na spłatę?

7 dni
30 dni
15 dni
+

Wciągnięci w cudze długi – ofiary kradzieży tożsamości

Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 893  |  Opinie: 2

400 osób codziennie zastrzega dokumenty w banku. Strata dowodu osobistego może być przyczyną poważnych kłopotów finansowych i prawnych. Pomimo tego, że system działa od lat, to wciąż zdarzają się przypadki, że złodziejom udaje się wyłudzić kredyt na skradziony i zastrzeżony dowód. Bankier.pl podpowiada, jak tego uniknąć.

- W III kwartale tego roku, dzięki systemowi zastrzegania dokumentów udało się „wyłapać” 1 888 prób wyłudzeń kredytów w bankach na łączną kwotę ponad 63,25 mln zł. Ze skutkami tych, których nie udało się powstrzymać, osoby pokrzywdzone muszą radzić sobie samodzielnie – mówi Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, analityk Bankier.pl.

Nieopłacony parking, zakupy ratalne na kredyt, nieoddany do wypożyczalni sprzęt – takie mogą być opłakane skutki zgubienia dowodu osobistego. Sprawy dotyczące kradzieży tożsamości mogą ciągnąć się latami. Bankier.pl opisuje jedną z historii, która zaczęła się źle, a dalej… jest jeszcze gorzej.

Redakcja Bankier.pl opisuje historię Krzysztofa, który w wyniku kradzieży dowodu osobistego stał się ofiarą zaplanowanego działania oszustów. W ciągu kilkunastu dni od zdobycia jego dokumentu tożsamości sprawcy zdążyli wypożyczyć i nie oddać sprzętu budowlanego o wartości kilku tysięcy złotych, dokonać zakupów ratalnych na kredyt, porzucić skradzione auto na prywatnym parkingu i podpisać umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Mimo że dowód był natychmiast zastrzeżony w banku, a sprawa zgłoszona jest policji, oszuści wciąż z powodzeniem posługują się jego skradzioną tożsamością.

– Jest to historia jedna z wielu. Jak podaje Związek Banków Polskich, każdego dnia blisko 400 osób w Polsce zastrzega dokumenty osobiste w banku. Czyli traci je – niektórzy gubią, innym dokument zostaje ukradziony. Jeśli trafi w niepowołane ręce, możemy nieświadomie stać się ofiarą działania złodziei tożsamości - dodaje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, analityk Bankier.pl.

– W sytuacji, gdy bank lub inna instytucja pożyczyła pieniądze osobie posługującej się naszym skradzionym dokumentem, który został wcześniej zastrzeżony i znajduje się w systemie Dokumentów Zastrzeżonych, nie jesteśmy zobowiązani do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia na rzecz tej instytucji. Należy wówczas wykazać, że dokonaliśmy takiego zgłoszenia jeszcze przed datą zaciągnięcia zobowiązania – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl adwokat Agnieszka Grzywka.

Ekspert ds. pożyczek
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 893

Warto przeczytać

Jak pożyczać pieniądze bez zbędnych formalności?

Jak pożyczać pieniądze bez zbędnych formalności?

Uzyskanie w banku kredytu wiąże się m. in. z koniecznością załatwienia wielu formalności, które są dość czasochłonne. Tymczasem niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy gotówka jest pilnie potrzebna – współczesny rynek daje w tym...


Czy firmy pożyczkowe udzielą pożyczki online?

Czy firmy pożyczkowe udzielą pożyczki online?

Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe od wielu już lat wzbudzają spore zainteresowanie. Ich popularność to efekt nałożenia się na siebie kilku czynników takich jak m. in. minimum formalności, powszechna dostępność czy trudności z pozyskiwaniem...


Zaświadczenie o zarobkach – czy jest niezbędne dla firm pożyczkowych?

Zaświadczenie o zarobkach – czy jest niezbędne dla firm pożyczkowych?

Jednym z warunków stawianym przez banki osobom ubiegającym się o kredyty jest obowiązek dostarczenia zaświadczenia o dochodach. Dokument ten odgrywa ogromną rolę przy badaniu zdolności kredytowej. Jeśli ktoś nie jest w stanie udokumentować swoich...


Jak działają kalkulatory pożyczek pozabankowych?

Jak działają kalkulatory pożyczek pozabankowych?

Dla każdej osoby zaciągającej pożyczkę pozabankową najważniejsze są koszty takiego zobowiązania. Analizując dostępne na rynku oferty, trzeba zwracać uwagę na wiele aspektów takich jak m. in. oprocentowanie, prowizja czy maksymalny okres spłaty. Przyszły...


Opinie i komentarze

Opinie nie są objęte procedurą weryfikacji skorzystania z usługi
Dlatego właśnie nie lubię nosić ze sobą dowodu osobistego. Nigdy nie wiem kiedy ktoś może mi go ukraść.
Barbara 06-10-2019 15:21
Dużo się mówi na ten temat. Czasami boję się o swoje dane i bardzo ostrożnie komukolwiek je powierzam.
Asia 24-05-2019 17:39