Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe od wielu już lat wzbudzają spore zainteresowanie. Ich popularność to efekt nałożenia się na siebie kilku czynników takich jak m. in. minimum formalności, powszechna dostępność czy trudności z pozyskiwaniem kredytów w bankach.
Oczekiwania klientów
Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się oczekiwania względem usług finansowych. Ma to ścisły związek ze zmianą stylu życia – obecnie ludzie cenią sobie wygodę i czas, który stal się towarem mocno deficytowym. Wiele spraw załatwianych jest drogą elektroniczną – odnosi się to również do usług finansowych. Większość firm pozabankowych wychodzi naprzeciw potrzebom klientów poprzez wprowadzanie do swoich ofert pożyczek online.
Mechanizm udzielania pożyczek online
Mechanizm udzielania pożyczek online jest prosty i nieskomplikowany. Klient wypełnia zamieszczony na stronie firmy pożyczkowej odpowiedni formularz. Jeśli z usług danej firmy korzysta po raz pierwszy, jest zwykle proszony o przesłanie skanu dowodu osobistego. Jego dane są weryfikowane poprzez przelew bankowy na symboliczną kwotę, np. 1 zł. Następnie podejmowana decyzja – zapada zazwyczaj w przeciągu kilkunastu minut od zweryfikowania danych. Jeżeli jest pozytywna, firma wypłaca chwilówkę przelewem na konto klienta.
Rośnie ilość udzielnych pożyczek online
Pożyczki online to szybki i wygodny sposób na pozyskanie gotówki. Nic więc dziwnego, że klienci korzystają z nich coraz chętniej. Ich liczba systematycznie rośnie. W 2013 r. niemalże 40 procent wszystkich pożyczek pozabankowych stanowiły właśnie pożyczki online. Szacuje się, że w 2014 r. odsetek ten będzie jeszcze większy. W Polsce jest to branża z ogromnymi perspektywami. Rozwija się bardzo dynamicznie. Z pożyczek online najczęściej póki co korzystają osoby do 30 roku życia, których dochody są zbyt niskie, by starać się o kredyt w banku.
Luka na rynku
Warto zwrócić też uwagę na to, że pożyczki online opiewają na niskie kwoty – maksymalnie w granicach od 2 do 2,5 tys. zł. Banki zaś zdecydowanie preferują wyższe kredyty. W związku z tym możliwość uzyskania niedużej pożyczki można potraktować jako zapełnienie pewnej luki na rynku.